Haydi dürüst olalım. Hepimiz başarılı olmak istiyoruz ve bunun yollarını arıyoruz. Yazının başlığında sorduğum soruyu bu yazıyı yazmadan önce en az 10 kişiye sordum ve cevap çoğunlukla aynıydı “Çok çalışmak”. Başarı için ilk akla gelen şey çok çalışmak olsa da artık günümüzde çok çalışmaktan daha bir konu var ki o da etkili çalışmak.

Peki nedir etkili çalışmak dediğinizi duyar gibiyim. Etkili çalışmak amaçların net bir şekilde belirlenmesi ve bu amaçlar için planlı bir şekilde çalışma düzenini kapsamaktadır. Etkili çalışma yönetimi ile bir kişinin zamanını verimli kullanmasıyla birlikte hobi’ye ailesine, eğlenceye, derse gerekli zamanı ayırabilmesi mümkün olabilmektedir.

Etkili çalışabilmek için sahip olmamız gereken bazı özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  1. Amaç Belirleme : Etkili çalışmanın en önemli kurallarının başında amaç belirleme gelmektedir. Genel amaçlar okyanusta hangi yöne gideceğimizi bilmezken kürek çekmeye benzer. Rüzgar bizi nereye sürüklerse oraya gideriz. Bu da enerjimizin boşa harcanmasına ve verimimizin düşmesine neden olur. Somut bir amaç belirlemek bu noktada çok önemlidir. Örneğin İTÜ Bilgisayar Mühendisliği gibi net bir hedef belirledikten sonra aylık, haftalık ve günlük planlar ile gideceğimiz yolu netleştirmeliyiz.
  2. Zaman Yönetimi : Bana göre 21’nci yüzyılda edinilmesi gereken en önemli yetkinliklerin başında zaman yönetimi gelmektedir. Bir gün hepimiz için 24 saat iken kimimiz saatlerin, günlerin nasıl geçtiğini fark edemezken kimimiz ise her anını planlı yaşayarak verimliliğini en üst seviyelere çıkarabilmektedir. Etkili çalışmak için zaman yönetimi bu açıda oldukça önemlidir.
  3. Kendini Tanıma ve Güçlü Yönlerini Belirleme : Kişi her şeyden önce kendini tanımalı ve yapmayı amaçladığı şey onun karakter özelliklerine ve yeteneklerine uygun olmalıdır. Aksi takdirde motivasyon kayıpları yaşanabilir.
  4. İçinde Bulunulan Durumu Değerlendirme Özelliği : Amaç belirlenip yola çıkıldıktan belirli bir süre sonra ne kadar ilerleme kaydedildiği, belirlenen amaca ulaşmak için nelerin farklı yapılması ve şu an nerede olunduğunun değerlendirilmesi oldukça önemlidir.
  5. Yardım İsteme : Bazen olaylar istediğimiz gibi olmaz ve başkasının küçük bir yardımı bize  istediğimiz hedefe ulaşmamızı oldukça kolaylaştırabilir.  Bu gibi durumlarda alanında uzman bir kişiden (Psikiyatrist, Psikolog, Koç vb.) destek almayı ihmal etmeyin.

Sevgilerimle

Taylan İPÇİ